PORADY

Do jakiego specjalisty się wybrać?

Do okulisty wybierz się, jeżeli zauważysz u siebie zaburzenia ostrości wzroku, dolegliwości bólowe czy zwężenie pola widzenia. Objawy, które powinny Cię skłonić do wizyty to stany zapalne spojówek, częste mruganie a nawet bóle głowy.

Z jakimi problemami wybrać się do okulisty?

Osobom dorosłym zaleca się standardowo badanie wzroku u okulisty co dwa lata.

Na częstszą kontrolę powinny zdecydować się osoby, które ukończyły czterdziesty rok życia, nawet gdy nie zauważają u siebie żadnych niepokojących objawów. Warto pamiętać, że wraz z biegiem czasu rozwijać się może szereg chorób oczu, jak również mogą pogłębiać się wcześniejsze wady wzroku. Czasami zbyt późne zgłoszenie się do specjalisty może skutkować brakiem możliwości wyleczenia choroby lub też jej niepełnym wyleczeniem. Dotyczy to między innymi jaskry, która początkowo nie daje żadnych istotnych objawów, a jednak prowadzi do nieodwracalnych ubytków pola widzenia. Również wszystkie urazy oczu jak i okolic oczu powinny być konsultowane z okulistą.

Kiedy wybrać się do optometrysty?

Optometrysta zajmuje się wadami refrakcji, zaburzeniami w widzeniu obuocznym, doborem pomocy optycznych dla osób słabowidzących oraz doborem filtrów barwnych, które poprawiają jakość widzenia. Do zakresu zainteresowania optometrysty należy również prowadzenie badań przesiewowych w celu wykrycia wad wzroku.

Optometrysta zajmuje się również przeprowadzaniem oraz nadzorowaniem treningu i rehabilitacji wzroku na zlecenie lekarza okulisty.

Refrakcjonista natomiast zajmuje się tylko wadami refrakcji układu optycznego oka, takimi jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm lub starczowzroczność. To znaczy, że dobiera okulary lub soczewki kontaktowe, które pozwolą skorygować wymienione wady wzroku.

Optyk jest osobą odpowiedzialną za wykonanie okularów na podstawie recepty od okulisty lub badań wykonanych przez optometrystę. Do optyka można się udać też w przypadku konieczności konserwacji, serwisu lub naprawy uszkodzonych okularów. Okulary, jakie wykonuje, tworzone są w oparciu o receptę, jaką wystawił lekarz okulista.

Ortoptystka zajmuje się diagnozą i rehabilitacją wybranych funkcji wzrokowych, zwłaszcza zaburzeń widzenia obuocznego i zaburzeń ruchomości gałek ocznych. Wspomaga pracę okulisty w procedurach diagnostycznych dotyczących chorób oka i systemu wzrokowego. “Orto” znaczy “prosty”, a ortoptystka zajmuje się niedowidzeniem oraz zezami. Ortopstystka zajmuje się przede wszystkim zaburzeniami związanymi z obuocznym widzeniem oraz rehabilitacją wzroku zarówno dzieci jak i dorosłych.

Myślę, że dzięki temu artykułowi już nie pomylisz specjalisty.

Pamietaj o regularnym badaniu wzroku


Ważna jest tez współpraca specjalista w zakresie badania, diagnozy jak i późniejszych czynności.


powrót

Foto
Okulista Gdańsk
Gdańsk-Chełm - Hipermarket Kaufland-Chełm, ul. Cienista 30, tel: 58 302 23 02
Gdańsk-Zaspa - C.H. GILDIA, box 29, ul.Rzeczpospolitej 33, tel: 58 346 11 28
Gdańsk-Stare Miasto - C.H. MADISON, ul.Rajska 10 (2 piętro), tel: 58 511 72 25
Gdynia-Karwiny - Leroy Merlin - Karwiny, ul.Nowowiczlińska 35, tel: 58 669 19 89